Τρίτη 12 Ιουνίου 2012

Ηττήθηκε η Εθνική με 2-1 από την Τσεχία

Την πρώτη της ήττα στο Euro 2012 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στην αναμέτρηση της με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Τσεχίας με 2-1.
Η Τσεχία άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' λεπτό, όταν ο Πλασίλ πάσαρε στον Γίρασεκ που έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα. Διπλασίασε μάλιστα τα τέρματά της μόλις στο 8΄λεπτό. Ο Γκέμπρε Σελασιέ γύρισε τη μπάλα από δεξιά και ο Πίλαρ έκανε το 2-0.
Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο και κατόρθωσε να μειώσει στο 53΄λεπτό. Ο Σαμαράς σέντραρε από αριστερά, ο Τσέχ έχασε τη μπάλα και ο Γκέκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της κενής εστίας των Τσέχων.
Αξιοσημείωτο είναι και το ότι ο διαιτητής μας ακύρωσε ως οφ σάιντ κανονικό γκολ. Η Εθνική μας το πάλεψε μέχρι τέλους, δυστυχώς όμως δεν απέφυγε την ήττα, πληρώνοντας το κάκιστο ξεκίνημα του αγώνα.